DAVID KLEIN se vrátil ve velkém stylu

1. - 3. místo

Jedna z absolutně nejlepších a nejvydařenějších Valašských devítek s měšcem se v Xbowlingu ValMez odehrála v neděli 28. dubna 2018. Skvělá účast 38 startujících sice nepřekonala účastnický rekord z ledna 2018, kdy se k soubojům postavilo 44 hráčů, ale určitě překonala rekord kvalifikace, co se kvality týče.

Obvykle se postupující hranice pro účast v semifinále pohybuje kolem 800 bodů na 4 hry. Tentokrát byl takový výkon vzdálen od postupu asi tak daleko, jako my máme k Marsu. Například Martin Nedoma zahrál pěkných 821 bodů a výsledkem bylo až 26. místo a ještě lepší byl příklad Pavla Roudného, který měl 680 bodů po 3. hře, 4. hra mu sice vůbec nevyšla, ale i tak to byl pro něj šok, když mu 846 bodů stačilo pouze na 21. místo. Co na tom, že Lukáš Blažek dal čtyři dvoukila. Výsledných 842 bodů stačilo jen na 22. místo. A tak bychom mohli pokračovat i dále. Prostě to zásadní, postupová hranice byla neskutečných 868 bodů, což se podařilo zahrát Nelči Capilové. Prvním nepostupujícím s celkovým součtem 853 bodů se stal smutný Mira Růčka. V březnu by mu takový výkon stačil na TOP dvanáctku.

Sítem kvaldy neprošel například ani lednový vítěz Lukáš Vávra, obhájce březnového triumfu Láďa Šmelcer, který hned navrhl, že by měl mít poslední vítěz zajištěn automaticky postup do semifinále. To byla opravdu parádní hláška dne. Z bojů byla vyřazena také jedna z nejlepších žen Iva Fojtíková nebo Vítek Hasník, který si byl postupem absolutně jistý a již jej opět slavil. Hráči TOP SIX KVALIFIKACE museli zahrát vysoko přes 900 bodů, aby si mohli z nejlepšího umístění vybrat dráhu pro semifinále. Byli to první Milda Krčma ml. (994 b.), nejlepší z žen Maruška Hermanová (974 b.), třetí Jirka Kortyš (944 b.), čtvrtý Filip Křižka (943 b.), pátý Jarda Mičkal (930 b.) a šestý Ráďa Capil (929 b.). Byl to takový nářez, že opravdu musíme výjimečně zmínit i další devítistovkaře, kterými byli sedmý Tonda Váňa (924 b.), osmá Ája Kudělková (922 b.) a devátý Láďa Stodůlka (903 b.). Takže tentokrát šla ruku v ruce kvalita s kvantitou a to je to, proč si dovolíme napsat, že to byla zřejmě opravdu nejkvalitnější Devítka naší téměř čtyřleté historie.

Po kvalifikace následovalo očekávané LOSOVÁNÍ MĚŠCE, kde byla pěkná celková částka 1560,- Kč. Při losování se usmálo štěstí na Láďu Stodůlku (310,- Kč), svůj hodně šťastný a nejen bowlingový den měl Milda Krčma ml. (470,- Kč) a odškodněním, za vyřazení v kvalifikaci, bylo první vylosované pořadí pro Miru Příleského (780,- Kč). Dárkový poukaz na bowling si jako Lucky player odnesla Aurelie Koukolíková a aby to nebylo líto jejímu manželovi Martinovi, tak lísteček s jeho jménem měl hodnotu duopacku Svijany. Ještě jsme předali ceny útěchy Mirovi Růčkovi a Honzovi Holubovi a mohli jsme pokračovat dál v turnaji.

Avizovaná novinka SEMIFINÁLE, přičíst ke dvěma hrám jako třetí hru kvalifikační průměr hráče, se osvědčila a z postupu do finálové dvanáctky se mohl z prvního místa radovat výborně hrající Lojzík Horák (780 b.), druhé pořadí okořenil první třístovkou večera Tonda Váňa (733 b.) a mezi nejlepších šest hráčů semifinále se ještě propracovali Milan Krčma ml. (697 b.), David Klein (692 b.), Radek Capil (691 b.) a Venca Bezděk (689 b.). Se soutěží se musel rozloučit například Tomáš Helešic nebo Maruška Hermanová.

FINÁLOVÝ systém, tři hry od nuly, se nezměnil a tak jsme čekali, který z hráčů se nakonec bude radovat, protože spolufavoritů bylo více než dost. Skvěle začal Milis Krčma, který dal druhé tříkilo večera a největším soupeřem mu v tu chvíli byl David Klein (266). Jinak se přes 250 nedostal žádný z finalistů. Po druhé hře se nám začalo rýsovat konečné pořadí. Ve výborných výkonech pokračovali jak Milan (254), tak i David (277) a do hry o Skleněnku se přihlásil Tonda Váňa (255). V závěrečné třetí hře se probudili i další finalisté, ale dohnat ztrátu na nejlepší trojici se jim již nepodařilo. Filip Křižka zahrál 266 (677 b.), ale stačilo to pouze na posun na šesté místo. Podobné zlepšení (254) předvedl Jirka Křížan (694 b.), což mu zabezpečilo konečné páté místo. Čtyři hráči se ve finále dostali přes sedmistovkou hranici a prvním z nich byl nejlepší hráč semifinále, Lojzík Horák (724 b.), kterému 263 bodů v třetí hře zajistilo konečné čtvrté místo a současně i vítězství v Kategorii B. Tonda Váňa (745 b.) bojoval až do konce a odměnou mu bylo udržení konečného třetího místa. O vítězství tak svedli dramatickou bitvu Milda s Davidem a o majiteli dubnové Skleněnky rozhodl až závěrečný frame. Tady se pomyslné štěstíčko přiklonilo na stranu Davida Kleina (771 b.), který si dal tříměsíční oddych od bowlingu, vrátil se v plné parádě a o tři bodíčky dokázal porazit dosavadního vedoucího muže turnaje, Milana Krčmu ml. (768 b.). Po čtvrtém místě v březnu je to pro Milana další zlepšení, ale co si budeme povídat, vítězství je vítězství. Nejlepší ženou turnaje se stal Ája Kudělková (658 b. – 10. místo) která se letos představila na naší Devítce poprvé.

A jakpak se nám změnilo pořadí v jednotlivých kategoriích? Po čtvrtém turnaji se do čela Kategorie A probojoval Tonda Váňa (182 b.), na druhé místo klesl Radomír Capil (180 b.) a třetí příčku drží Jirka Křížan (174 b.). Mezi ženami se pořadí nemění. I nadále vede Nelča Capilová (89 b.), druhá je Dáša Capilová (82 b.) a třetí je Iva Fojtíková (71 b.). V Kategorii B se na první příčku prodrala Dáša Capilová (83 b.). Kompletní pořadí v jednotlivých kategoriích jsou ke stažení ZDE.

Máme dobojováno a na řadu přichází EPILOG. Je těžké ještě hledat nějaká nej. Kdo byl přítomen, tak viděl, že dubnová Valašská devítka měla šmrnc, náboj, dramatičnost, výborné výkony, prostě vše, co ke správnému turnaji patří. Snad jen jediná skvrna na kráse se nešla, a ač neradi, musíme se o ni zmínit. Všeobecně v životě i ve sportu platí: Přej a bude Ti přáno nebo také: Cti svého soupeře. A pokud máme vychovávat mládež ke správnému přístupu nejen ve sportu, tak bychom si měli uvědomit, zda naše chování koresponduje s těmito úslovími a zda se podle toho tak i chováme. Snad si to nejmenovaný jedinec uvědomí.

Máme tedy za sebou opravdu vydařený čtvrtý turnaj z bowlingové série VALAŠSKÁ DEVÍTKA S MĚŠEM. K pátému pokračování se sejdeme v neděli 26. května 2019 a pozor, předehrávka se tenkrát hraje již v PONDĚLÍ 20. května 2019. Takže ještě jednou, díky za parádní bowlingovou neděli a zase brzy na viděnou.