Finále O Mistra Hané a Valašska 2022

V sobotu 22. října 2022 vyvrcholil v Xbowlingu ValMez Letní pohár jednotlivců finálovým turnajem O Mistra Hané a Valašska. Během tří letních měsíců se LP zúčastnilo celkem 62 hráčů, kteří dohromady odehráli 258 bloků (startů) a zapojila se centra Bowling Club Holešov, Bowling Bar Trumf Přerov a Xbowling ValMez.

Do samotného finále se po splnění kvalifikačních podmínek registrovalo 12 hráčů Kategorie A, 18 hráčů, čili maximálně možný počet, Kategorie B a 5 hráčů amatérské Kategorie C. Tím pádem jsme finálové propozice připravily na dvě rundy, samotnou pro Finále B a společnou pro Finále A a C. Všechna finále se hrála na součet 6 her, ke kterým se jako 7. hra přičetl průměr tří nejlepších bloků her hráče v kvalifikaci. A můžeme se pustit do rekapitulace finálového turnaje O Mistra Hané a Valašska.

Úderem 10. hodiny se rozběhla první runda, v které si to o své tituly rozdali nejlepší hráči Kategorie B. Skvěle rozjel turnaj Lojza Horák náhozem 266 bodů, což byl nakonec i celkově nejvyšší nához ze všech kategorií. V polovině, po třetí hře, byl v čele tabulky právě Lojza Horák (864,6 b.), ale výborně hrál také Kamil Rambousek (804,7 b.). V tuto chvíli byl na třetí pozici Dominik Pelán (737,5 b.). Nejlepší z žen, Alča Bujnochová (703,1), byla na šesté pozici. V druhé polovině se pozornost věnovala především na vedoucí dvojici, která stále držela vysoký standard. Nakonec po velkém boji udržel vedení Lojzík Horák (1416,6 b.) a stal se tak vítězem Kategorie B. Kamil Rambousek (1402,7 b.) mocně finišoval, ale na Lojzu mu nakonec chybělo kousíček, přesněji 14 bodíků. Oba pánové hráli opravdu skvěle s průměrem lehce přes 200 bodů. Velmi vyrovnané hry předvedl Dominik Pelán (1273,5 b.), ukočíroval svou občasnou nervozitu a odměnou mu bylo zasloužené a krásné třetí místo. V této druhé polovině turnaje předvedla parádní obrat Janča Orságová (1262,9 b.) a z jedenáctého místa se prodrala až na konečné čtvrté místo a dokonce o necelé 4 body předstihla svou největší konkurentku v boji o titul Nejlepší ženy, Alenu Bujnochovou (1259,1 b.). Pro Alču to tak byl velice úspěšný, ale zároveň smolný turnaj. Nicméně páté místo v takové konkurenci dravců je výborným výsledkem. TOP šestku pak uzavřel nezdolný bojovník Luba Matera (1245,9 b.). Krásné finále, za které patří všem hráčům velké poděkování.

Turnaj běžel jako na drátkách, hráči všech kategorií dorazili na prezenci s předstihem a tak jsme místo plánované 14. hodiny mohli začít Finále A a Finále C již o 15 minut dříve. Jak píšeme výše, finále se v Kategorii C zúčastnilo 5 hráčů, 1 muž a 4 ženy. A Petr Hrubý (1084,8 b.) se musel cítit ve společnosti dam velice dobře. Nicméně i přes velkou snahu děvčat se Petr stal jasným vítězem. Pravidla jsou stejná pro všechny a Petrova účast v této kategorii byla dle Propozic správná. Boj se nám tak svedl v podstatě až o druhé místo. To si pro sebe uzmula Lída Punčochářová (955,6 b.) a na Lindu Nečasovou (927,8 b.) tak zbylo „až“ místo třetí. Čtvrté místo si odvezla Petra Vymazalová (806,0 b.) a velký potlesk sklidila za páté místo nejstarší účastnice finále, Věra Býmová (789,4 b.). Děkujeme všem hráčkám a hráči k zodpovědnému přístupu a bojovnému výkonu ve finále.

Do finále hlavní Kategorie A se kvalifikovalo pouze 12 hráčů, ale boj o šampiona byl opravdu až do konce poslední hry. Abychom byli konkrétnější, o titul Mistra Hané a Valašska si to v podstatě rozdali dva muži. Ale popořádku. Od první hry šli po sobě jako pes s kočkou, ale sportovně, Ondra Trojek (852,3 b.) a Karel Orság (8458 b.) a v polovině finále byl mezi touto dvojicí rozdíl pouze necelých 7 bodů ve prospěch Ondry. V třetí hře ukázal drápky nejvyšším náhozem finále, 254 bodů, Honza Šípek (806,7 b.), ale ztráta na lídry byla cca 40 bodů. Nejlepší z žen, Jaruška Krejčí (741,0 b.), byla na průběžném pátém místě. Stejně jako v Kategorii B se v druhé polovině upřela pozornost na vedoucí dvojici a i průběh byl stejný, jen s opačným koncem, který vyšel lépe útočícímu hráči. Při pohledu na výsledky je jasné, že v podstatě rozhodující byla páté hra. Ta vyšla lépe Karlovi než Ondrovi a v závěrečné již Ondra nenašel recept, jak zvrátit finále. Po parádním průměru 215,67 bodu a s výsledkem 1499,8 bodu se Mistrem Hané a Valašska stal Karel Orság. Druhé místo tak získal Ondra Trojek (1476,3 b.) s rovněž krásným průměrem 209,17 bodu. Dech bohužel došel Honzovi Šípkovi (1345,7 b.), ale třetí místo zuby nehty uhájil. Podobnost s průběhem finále B byla i mezi ženami. Vyšší stupeň zařadila Jaruška Krejčí (1304,0 b.) a kromě titulu Nejlepší ženy poskočila na krásné čtvrté místo. Druhou polovinu zahrál lépe také Milan Krčma ml. (1303,8 b.) a posunul se na konečné páté místo. TOP šestku pak uzavřel Tomáš Helešic (1298,6 b.). Gratulujeme nejlepším hráčům a nejlepší hráčce a všem zúčastněným děkujeme za krásné finále.

Zbývá závěrečná rekapitulace. Podle olympijského hodnocení se nejúspěšnějším centrem stal Xbowling ValMez, 2x 1. místo, 2x 2. místo a 1x 3. místo (celkem 31 bodů), druhý skončil Bowling Club Holešov, 1x 1. místo a 2x 3. místo (celkem 22 bodů) a třetí Bowling Bar Trumf Přerov si odvezl 1x 2. místo (celkem 11 bodů).

Finále O Mistra Hané a Valašska 2022 je minulostí. Opět jeden ze skvělých bowlingových turnajů, který jsme mohli v našem Vašem centru Xbowling ValMez uspořádat. Samotné finále má své vítěze i poražené a na řadu přichází ne povinné, ale opravdové poděkování partnerům tohoto turnaje, bowlingovým centrům v HolešověPřerově a Valašském Meziříčí, obsluze všech bowlingových center a organizátorům této SUPER AKCE.

Nic skvělého by nebylo nebýt Vás, hráčů, kteří se tohoto sportovního klání zúčastnili. Díky moc za skvělou atmosféru, díky moc za krásné bowlingové zápasy, díky za Vaši účast. Těšíme se na Vás v roce 2023 při již 6. ročníku Letního poháru a samotném finále O MISTRA HANÉ A VALAŠSKA.