Finálová One Man Show Ondry Surána ve Valašské devítce

Poslední prázdninová neděle 29.8.2021 byla v Xbowlingu ValMez věnována tradiční Valašské devítce s Měšcem. Účast byla taková, jakou si tento turnaj jistě zaslouží. Naplnili jsme tři nedělní rundy a celkem se turnaje zúčastnilo 31 hráčů, z toho 12 žen. A jako téměř pokaždé byly k vidění výborné výkony a ve finále se opět překonávaly rekordy turnaje.

Skvěle rozjel kvalifikaci ve čtvrteční předehrávce červencový vítěz Ondra Trojek (1006 b.) a hodil rukavici nedělním soupeřům. V 1. nedělní rundě zahrál po delší době na výbornou trojnásobný vítěz Valašské devítky Láďa Šmelcer (973 b), ale na Ondru to nestačilo.

2. rundě se představili další favorité turnaje a skvělý byl především Karel Orság (1065 b.) a po zásluze se vyhoupl do čela kvalifikace. Především jeho závěrečné dvě hry byly famózní, kdy spojil v řadě 23 strajků. Tato runda v podstatě rozhodla o pořadí nejlepších hráčů kvalifikace. Za vedoucí trojici – Karel, Ondra T. a Láďa – se zařadili Ondra Surán (964 b.) a David Klein (925 b.). V závěrečné 3. rundě se do TOP šestky protlačil pouze Víťa Hasník (950 b.) a vklínil se mezi Ondru S. a Davida na 5. místo.

Po kvalifikace přišlo na řadu losování Měšce a pro výherce byly připravené pěkné penízky. V obálce s 3. pořadím bylo 280,- Kč a z poháru byl vylosován lísteček se jménem Ondra Surán. Pro 2. pořadí byla připravena částka 420,- Kč a radost udělala Karlu Orságovi. V 1. pořadí bylo krásných 700,- Kč a obálka s obnosem zlepšila náladu po nepostoupení do semifinále Radku Tichému, který letos zatím marně hledá hráčskou formu, na jakou jsme u něj zvyklí.

A šlo se na vybírání drah pro semifinále a tady máme pro všechny hráče malou, ale hodně důležitou poznámku do budoucna. Vyčkejte pár minutek po losování Měšce. Stalo se totiž, že po kvalifikaci odjela domů Jarka Slezáková, která si myslela, že nepostoupí, ale naprosto regulérně postoupila do semifinále z 16. místa. A cca 5 minut po losování Měšce byla sháňka po Petru Lyskovi (19. místo) a Honzovi Jelínkovi (20. místo), ale marně. Také tito hráči již byli mimo centrum. Takže se z absolutně nečekaného postupu nevěřícně radovala Kačka Mičkalová (21. místo v kvalifikaci).

Do závěrečného stepu turnaje bezpečně postoupili z prvních šesti míst Víťa Hasník (732 b.), Karel Orság (702 b.), Odra Surán (681 b.), David Klein (676 b.), Ondra Trojek (662 b.) a Koljfa Fufalko (654 b.). Se soutěží se bohužel musel rozloučit jako první nepostupující Láďa Šmelcer (614 b.), kterému semifinále vůbec nevyšlo a nepomohlo mu ani 243 kvalifikačních bodů.

Samotné finále mělo řadu favoritů a vůbec jsme si před startem netroufli hádat, komu finále nejlépe sedne. Nakonec to byla One Man Show jediného hráče a o dramatičnosti tentokrát nemůže být ani zmínka. Ondra Surán zahrál v 1. hře 300, ve 2. hře přidal 278 a v 3. hře se zastavil až na čísle 297. Suma sumárem – 876 bodů, nový finálový rekord Valašské devítky a letošní druhá Skleněnka putuje do Brna. Velká gratulace. Velký finiš závěrečnou hrou (264) předvedl Víťa Hasník a za 699 bodů bral druhé místo. Třetí Ondra Trojek (661 b.) a čtvrtý Jarda Mičkal (633 b.) bojovali společně o konečné druhé místo, ale nakonec z toho byl souboj „pouze“ o místo třetí a i tady rozhodla závěrečná třetí finálová hra. Ke konečnému pátému místu se „protrápil“ Karel Orság (617 b.) a TOP šestku doplnila nejlepší žena turnaje, Nela Capilová (582 b.). Nejlepší hráčkou kategorie B turnaje se stala Kačka Mičkalová.

Po čtvrtém turnaji zůstává v Kategorie A pořadí prvních tří hráčů nezměněno. I nadále vede Ondra Surán (193 bodů), druhý je Ondra Trojek (180 bodů) a třetí je pak Kolja Fufalko (159 bodů). V ženách jde do čela Žaneta Pořízková (85 bodů) a v kategorii B jasně vede Dáša Kapustová (87 bodů). Kompletní pořadí v jednotlivých kategoriích ZDE.

Srpnová Valašská devítka s Měšcem je minulostí. Díky nabitému zářijovému programu, kdy se v posledním víkendu v našem centru koná Mistrovství regionu SM, má MASTERS Valašské devítky netradiční datum a tím je neděle 12.9.2021 (předehrávka ve čtvrtek 9.9.2021 od 18:00 hodin). OBSAZOVAČKA je v tuto chvíli již aktivní. Znovu pouze připomínáme, že zářijový MASTERS je dvojnásob bodovaný (turnaj se započítává do série 2020 a současně také do letošních výsledků) a po skončení turnaje proběhne vyhlášení konečných výsledků série roku 2020.