Pavel Roudný si z ValMezu odváží svou první Skleněnku

1. - 4. místo

To to letí. Ještě nedávno jsme si užívali prázdnin a najednou je už i první školní poprázdninový měsíc je pryč. Bowlingovým vrcholem v Xbowlingu ValMez byla v neděli 30. září 2018 VALAŠSKÁ DEVÍTKA S MĚŠCEM. Kvalifikace začala již čtvrteční předehrávkou, kterou si zahráli 3 hráči. Obě nedělní rundy byly plně obsazené, ale v průběhu dne odhlásili 4 hráči. Turnaje se tedy nakonec zúčastnilo 29 platících hráčů.

Kvalifikace proběhla v poklidné a velmi příjemné atmosféře, kterou na závěr vyšperkoval třístovkou RADEK NOVÁK (968 b.), který se tak dostal na vedoucí pozici. V těsném závěsu za lídrem skočili PAVEL ROUDNÝ (966 b.) a TOMÁŠ HELEŠIC (963 b.). S malým bodovým odstupem na vedoucí trojici si místa v nejlepší šestce vybojovali ještě DAVID KLEIN (945 b.), IVA FOJTÍKOVÁ (942 b.) a JIRKA KŘÍŽAN (905 b.). Konečnou se stala kvalifikace tentokrát pro takové hráče, jako jsou například TONDA VÁŇA, který byl tím smutným prvním nepostupujícím nebo MARUŠKA HERMANOVÁ, bojující o celkové vítězství v sérii. V kvalifikaci skončila také cesta pro dvanáctiletého juniora STANDU VERBÍKA, oceněného titulem Nejmladší účastník Valašské devítky.

Valašská devítka má svůj určitý řád, takže po kvalifikaci přišlo na řadu LOSOVÁNÍ MĚŠCE. Štěstí se tentokrát usmálo na PEPU NOVÁKA, který si díky třetímu pořadí odnesl 224,- Kč. V druhém pořadí bylo 336,- Kč a pro tuto částka si přišel PETR KOWALCZYK. V první pořadí zůstalo 560,- Kč. Tady se štěstěna přiklonila k MARUŠCE HERMANOVÉ, která tím pádem nemusela odcházet z turnaje zase až tak moc smutná.

Ve hře nám zůstalo 18 hráčů, na které čekaly 2 semifinálové hry. Velmi výborný výkon tady předvedl VÍŤA HASNÍK (555 b.) a ovládl tuto část turnaje a rovněž velmi kvalitně zahrála IVA FOJTÍKOVÁ (527 b.). Nad 500 zahráli ještě dva hráči, TOMÁŠ HELEŠIC (523 b.) a PAVEL ROUDNÝ (505 b.). Mezi nejlepší se ještě zařadili také RADEK NOVÁK (484 b.) a PEPA NOVÁK (480 b.). Podle průběhu turnaje se dalo očekávat, že z této šestice se bude rekrutovat i vítěz celého turnaje i když víme, že samotné finále je úplně jiná soutěž. Semifinále bylo konečnou pro vítěze Kategorie B a CVLASTÍK KUBÁTKO zahrál svůj nejlepší turnaje a odváží si vítězství v „céčku“. Velmi pěkně zahrál i PEŤA KOWALCZYK a stal se tak vítězem „béčka“. Smutným prvním nepostupujícím byl LÁĎA ŠMELCER

Již dlouho se nestalo, a jestli se vůbec někdy stalo, aby ve finále byli jen hráči kategorie A a jediná žena. Prostě Valašská devítka má svou kvalitu a prosadí se jen ti nejodolnější. Nejlépe rozjela finále v 1. hře trojice Radek Novák (287), Pavel Roudný (278 b.) a Iva Fojtíková (277 b.), shodou okolností všichni hrající na páru drah 5-6 a potvrdili tak naše prognózy. V 2. hře pokračoval ve strojově přesné hře Pavel (opět 278) a již jen kousíček jej dělil do svého premiérového vítězství. Na plynu ubral Radek (222), ale stále mohl pomýšlet na vítězství a přímo na brzdu šlápla Iva (170). Do hry minimálně o bednu se vrátili David Klein (214 + 255) a Tomáš Helešic (198 + 244). Ve hře o 3. místo zůstával ještě také Pepa Novák (222 + 199). Ze hry byl již v tuto chvíli suverén semifinále VÍŤA HASNÍK (219 + 169). Závěrečnou 3. finálovou hru si PAVEL ROUDNÝ (221 a celkem 777 b.) zkušeně pohlídal, protože svého největší soupeře Radka (243) měl přímo na dráze a mohl tak radostně zvednout ruce nad hlavu. A nutno říci, že zcela zaslouženě, protože měl i celkově nejvyšší celodenní průměr 249,78 bodu. Druhý, stejně jako v srpnu, skončil RADEK NOVÁK (753 b.) a stejně jako u Pavla je 2. místo podle průměre (245,00) ve správných rukou. Bylo parádní, sledovat tento krásný souboj. Boj o 3. místo nakonec úspěšně dotáhl do konce TOMÁŠ HELEŠIC (256 a celkem 698 b.) a se svým výkonem (průměr 242,67) mohl být po svém návratu na devítkový turnaj po 4 měsících spokojen. Na nepopulárním 4. místě, ale s puncem Nejlepší ženy turnaje skončila IVANKA FOJTÍKOVÁ (228 a celkem 675 b.) a opět tak potvrdila svou vysokou herní kvalitu. Na 5. místě nakonec skončil její „podřízený“ v NO NAME DAVID KLEIN (182 a celkem 651 b.), který i tak může stále pomýšlet na obhájení vítězství v sérii. Do TOP šestky se nakonec probojoval LIBOR KADLČÍK (645 b.), který ve finále po nevydařené 1. hře (175) postupně zvyšoval tempu a z 6. místo místa měl upřímnou a zaslouženou radost.

Jak nám 9. turnaj zamíchal pořadím v jednotlivých kategoriích? V hlavní Kategorii A zůstává lídrem RADEK CAPIL, na kterého se však díky nedělnímu 2. místu dotáhl RADEK NOVÁK (oba 310 bodů). Rovně o 3. místo se dělí dva spolukandidáti na celkové vítězství, Hráč roku 2016 TONDA VÁŃA a Hráč roku 2017 DAVID KLEIN (oba 295 bodů). Velký souboj o celkové vítězství se svádí i v Kategorii žen. Velmi výborně to má rozehrané díky 4 letošním vítězstvím IVANKA FOJTÍKOVÁ (146 bodů). Ovšem bez šance nejsou ani NELČA CAPILOVÁ (141 bodů) ani MARUŠKA HERMANOVÁ (140 bodů). V Kategorii B navýšil své vedení v čele klasifikace PEŤA KOWALCZYK (134 bodů), který však díky svým stále se zlepšujícím výkonům tuto kategorii již opouští. V Kategorii C je pak s obrovský náskokem v čele ZDENIČKA JEŽKOVÁ (146 bodů). Kompletní výsledky jednotlivých kategorií a přiřazení kategorií + HDC pro říjnovou Devítku – klikněte ZDE.

A to už je ze zářijové Valašské Devítky s měšcem opravdu vše a my se těšíme na setkání s Vámi na té další s pořadovým číslem deset. Uskuteční se v neděli 28. října 2018, s předehrávkou ve čtvrtek 25.10.2018 v 18:00 hod. OBSAZOVAČKA je již aktivní. Díky zá parádní bowlingovou neděli.