Skvělé FINÁLE Přeboru Zlínského kraje 2019

Finalisté A

Xbowling ValMez měl opět tu čest přesně po roce přivítat v sobotu 19. října 2019 finalisty 2. ročníku PŘEBORU ZLÍNSKÉHO KRAJE 2019 v bowlingu. Plných 12 hodin skvělých her, zábavy a neskutečně přátelské atmosféry se dostávalo všem aktérům a zúčastněným plnými doušky.

Organizátoři a obsluha centra se snažili, aby se hráči cítili opravdu co nejlépe a tomu také odpovídaly jejich dosažené výsledky. Celá akce proběhla pod záštitou hlavního partnera, kterým byl Zlínský kraj a velké podpory Xbowlingu ValMezBowling klubu ZlínBowling Clubu Holešov a nově také Bowling Baru Trumf Přerov. Tato velkolepá akce proběhla ve dvou fázích. KVALIFIKACE, která se hrála od 17.6.2019 do 22.9.2019 na pěti centrech ve Zlíně, Holešově, Přerově a ve Valašském Meziříčí a samotný vrchol byl právě v sobotu, kdy se uskutečnilo FINÁLE PŘEBORU ZLÍNSKÉHO KRAJE 2019.

Celý PŘEBOR byl rozdělen pro účastníky na tři výkonnostní kategorie. Kategorie A pro hráče s průměrem nad 170 bodů ze soutěží ABL nebo ČBA, Kategorie B pro hráče s průměrem od 130 do 170 bodů a Kategorie C (Amatérská kategorie) pro neregistrované hráče a ty, jejichž průměr byl nižší jak 130 bodů.

Jako první se nám ve finále představili od 9:00 hodin hráči Kategorie C (Amatéři). K prezenci nakonec dorazilo celkem 17 hráčů, kteří odehráli 4 kvalifikační hry (ke kterým se přičetla jako pátá hra průměr tří nejlepších kvalifikačních her) a z této sedmnáctky se rekrutovala finálová šestka. Tyto 4 hry zahrál nejlépe LADISLAV FILIP (912,7 b.) a jasně zamířil z vedoucí pozice do finále. Velmi dobře se s kvalifikací poprala také VERONIKA JANÁSOVÁ (852 b.) a v těsném závěsu za ní skončili třetí ZDENĚK BARTOŇ (846,8 b.), čtvrtý FRANTIŠEK BUČEK (840,8 b.) a pátý ROMAN CHALUPA (838,1 b.). Finále si vybojovala stejně jako v loňském roce z šestého místa JITKA KEJŘOVÁ (805,8 b.). Smutným pak na sedmém místě zůstal první nepostupující do finále TOMÁŠ LEHKÝ (784 b.).

V samotném SUPERFINÁLE se odehrály dvě hry, k nimž se přičetl hráčský průměr kvalifikace. A tady zahrál výborně ROMAN CHALUPA. Druhou hru dotáhl až k nejvyššímu náhozu celé kategorie 213 bodů a jeho součet tří her 560,8 bodu znamenal titul nejlepšího hráče Zlínského kraje pro rok 2019 v kategorii C (Amatér). Druhé místo vybojoval ZDENĚK BARTOŇ (515,3 b.), který naději na vítězství ztratil nevydařenou druhou hrou. Velký boj o třetí místo pro sebe pak urvala VERONIKA JANÁSOVÁ (504,8 b.) a současně získala ocenění pro nejlepší hráčku Kategorie C. LADISLAV FILIP (501,3 b.) nedokázal udržet výkonnost z kvalifikace a musel se tak smířit se čtvrtým místem. Krásné páté místo obhájila JITKA KEJŘOVÁ (477,8 b.) a FRANTIŠEK BUČEK (453,5 b.) nakonec bral šesté finálové místo. Kromě pohárů získali dnešní superfinalisté také krásné finanční odměny.

Oceněni byli také nejlepší hráči dlouhodobé kvalifikace. Nejlepším mužem se stal LADISLAV FILIP794 bodů a nejlepší ženou byla VERONIKA JANÁSOVÁ692 bodů. Nejvyšší nához kvalifikace v této kategorii, krásných 235 bodů, zahrál FRANTIŠEK BUČEK. Poslední ocenění patřilo hráči s největším počtem odehraných kvalifikačních her a titul Železného muže obhájil KAREL POKORNÝ, když odehrál parádních 84 her.

Máme za sebou první třetinu bowlingového sobotního finále a v 12:00 hodin přišlo na řadu finále Kategorie B. Do KVALIFIKACE nastoupilo všech 18 řádně kvalifikovaných hráčů ke svým šesti hrám (ke kterým se přičetla jako sedmá hra průměr tří nejlepších kvalifikačních her). Parádní výkon předvedl ALOIS HORÁK (1325,8 b.) a z první příčku postoupil do šestičlenného finále. Druhé místo s přehledem uhrál JAROSLAV MIČKAL (1282,2 b.), v těsném závěsu byl třetí MICHAL DANIŠ (1279,8 b.) a v klidu postoupil také čtvrtý MICHAL SOUKUP (1273 b.). O zbylá dvě místa se pak svedl velký souboj a úspěšný byl pro pátou MARII HERMANOVOU (1251,1 b.) a šestého LIBORA KADLEČÍKA (1247,1 b.). Ani úžasný finiš, korunovaný nejvyšším náhozem celého Finále B 247 bodů, nepomohl k lepšímu než sedmému, čili prvnímu nepostupujícímu místu, MIROSLAVU STAŇKOVI (1242,6 b.).

SUPERFINÁLE pak bylo parádní podívanou. MICHAL DANIŠ (607,3 b.) chtěl obhájit své loňské třetí místo a tak hned v první hře zahrál 224 bodů. Jak se nakonec ukázalo, byl to rozhodující okamžik finále. V druhé hře (199) již jen kontroloval svůj náskok a užil si zasloužené ovace pro vítěze superfinále Kategorie B. Ve své druhé hře (211) ještě zabojoval o titul ALOIS HORÁK (566,3 b.), ale bohužel. I tak je pro něj druhé místo výborným výsledkem. Svou velkou kvalitu a vyrovnanost pak potvrdil JAROSLAV MIČKAL (540,3 b.) a vybojoval krásné třetí místo. Především první finálová hra nevyšla MICHALU SOUKUPOVI (530,3 b.). V druhé zabojoval a získal „alespoň“ čtvrté místo. Na pátém místě skončila celkově nejlepší žena této kategorie MARIE HERMANOVÁ (496,5 b.) a na své šesté kvalifikační pozici skončil i po finále LIBOR KADLEČÍK (452,5 b.). A i zde kromě krásných pohárů dostali superfinalisté pěkné finanční odměny.

Podobně jako v Kategorii C jsme měli připraveny drobné ceny i pro celkově nejlepší hráče Kategorie B dlouhodobé kvalifikace. Nejlepším mužem byl ve finále čtvrtý MICHAL SOUKUP1221 bodů, který byl současně i autorem nejvyššího krásného náhozu 268 bodů. Nejlepší ženou kvalifikace byla naše juniorka NELA CAPILOVÁ1158 bodů. Poslední ocenění patřilo hráči s největším počtem odehraných kvalifikačních her. A tady nebylo pochyb, kdo titul IRON BOWLING PLAYER získá. MICHAL CENEK odehrál neskutečných 192 her a překonal i loňský „nepřekonatelný“ rekord Lubomíra Matery (168 her).

V 16:00 hodin pak celý sobotní program vyvrcholil Kategorií A. I tady nám dorazilo všech 18 kvalifikovaných hráčů a my jsme se mohli začít těšit na skvělou podívanou a zábavu. Ve startovním poli bylo několik spolufavoritů na vítězství, ale známe bowling, takže žádné typy nebyly vyřčeny veřejně.

KVALIFIKACI (i zde se k šesti hrám přičetla jako sedmá hra průměr tří nejlepších kvalifikačních her) zvládla absolutně na výbornou stejně jako v loňském roce IVANA FOJTÍKOVÁ (1427,2 b.) a bylo jasné, že k postupu bude nutné zahrát průměr kolem 190 bodů. Tento úkol zvládl s přehledem především druhý PATRIK KAŇA (1424,4 b.) a postup si s jistotou vybojovali také třetí RADOMÍR ŠOBORA (1393,1 b.), čtvrtý DAVID KLEIN (1388,2 b.) a pátý FRANTIŠEK MLČÁK (1383,8 b.). Jako v každé kategorii se svedl velký souboj o šesté, tedy poslední postupové místo. Tentokrát byl tím šťastným JAN ŠÍPEK (1339,4 b.) a tím smutným TOMÁŠ HELEŠIC (1322,7 b.).  Příjemné překvapení finále roku 2018 ONDRA CHOLASTA předvedl ve své druhé hře nejvyšší nához dne 255 bodů, ale to bylo z jeho strany bohužel vše.

Velké SUPERFINÁLE je tady. Nejlepších šest hráčů se připravilo ke svým drahám a šlo se na věc. PATRIK KAŇA (631,2 b.) potvrdil svůj kvalifikační výsledek hned v první hře (250) a rázem mělo finále jasného favorita. Druhá hra již sice z jeho strany nebyla ideální, ale přesto dokázal přetavit svůj výborný celodenní výkon ve svůj největší dosavadní bowlingový úspěch a stává se šampionem Zlínského kraje pro rok 2019! Obhájce titulu DAVID KLEIN (620,3 b.) bojoval, opět dokázal, jak se dovede koncentrovat na rozhodující momenty, v druhé hře mocně finišoval, ale na víc, než na titul vicemistra to tentokrát nestačilo. Velkého úspěchu dosáhl také velmi vyrovnaně a soustředěně hrající FRANTIŠEK MLČÁK (586,5 b.) a odměnou mu bylo krásné třetí místo. Velká finále se zatím nedaří přetavit v cenný kov nejlepší ženě nejen tohoto finále, ale minimálně celého regionu, IVANĚ FOJTÍKOVÉ (571,7 b.). Stejně jako v loňském finále opět „až“ čtvrté místo, ale přesto, velká gratulace a klobouk dolů za výkony, které naše Iva předvádí. S šestým místem ve finále se nechtěl smířit JAN ŠÍPEK (553,5 b.) a nakonec to páté ubojoval. Tím odsunul na místo šesté RADOMÍRA ŠOBORU (549,5 b.), který i tak prokázal, že bowling na velmi dobré úrovni se dá hrát i v krásném seniorském věku. Klobouček, Ráďo. A samozřejmě, že kromě pohárů, tak i v této kategorii čekaly na superfinalisty hodně pěkné finanční odměny.

Do výčtu oceněných nám zbývá ještě zveřejnit jména těch nejlepších hráčů z dlouhodobé kvalifikace. Nejlepší muž VÍT HASNÍK předvedl parádní výsledek – 1373 bodů, nejlepší žena ANNA STROMŠÍKOVÁ zahrála také skvěle – 1269 bodů no a o nejvyšší nához se postaral PETR ROUBALÍK, když zahrál maximální počet 300 bodů. Posledním oceněným byl maratonec JAN ŠÍPEK, který dokázal odehrát pořádnou porci 168 her.

A my se pomalinku blížíme k závěru. Opět jeden ze skvělých bowlingových turnajů, který jsme mohli v našem Vašem Xbowlingu ValMez uspořádat. Samotné FINÁLE PŘEBORU ZLÍNSKÉHO KRAJE 2019 má své vítěze i poražené a úplným závěrem tak přichází na řadu ne povinné, ale opravdové poděkování sponzorům a partnerům tohoto turnaje, ZLÍNSKÉMU KRAJI, bowlingovým centrům v Holešově, Zlíně, Přerově a Valašském Meziříčí, obsluze všech bowlingových center a organizátorům této SUPER AKCE.

Ovšem nic skvělého by nebylo nebýt Vás, hráčů, kteří se tohoto sportovního klání zúčastnili. Díky moc za skvělou atmosféru, díky moc za krásné bowlingové zápasy, díky za Vaši účast. Těšíme se na Vás v roce 2020 při 3. ročníku PŘEBORU ZLÍNSKÉHO KRAJE.