Zlínský kraj zná své bowlingové šampiony roku 2021

Přebor Zlínského kraje 2021 uzavřel své účetnictví v sobotu 16.10.2021 v centru Xbowling ValMez. Do Kvalifikace PZK se během tří letních měsíců zapojilo celkem 67 hráčů, kteří dohromady odehráli 326 bloků (startů). V letošním roce se do PZK zapojila centra Bowling Club Holešov, Bowling Bar Trumf Přerov a Xbowling ValMez, vše pod záštitou společnosti Bowling klub Zlín, z.s.

Tolik na úvod a můžeme si zrekapitulovat kvalifikaci a finále PZK 2021. Začneme Kategorií C (Amatéři). Letošní kvalifikace se zúčastnilo 11 hráčů a do samotného finále se řádně kvalifikovalo 8 hráčů. Jasně nejlepší hráčkou byla Jana Orságová (ValMez) s celkovým součtem 2220 bodů ze tří nejlepších bloků her (4 hry v bloku). Druhé a třetí místo obsadili holešovští hráči Jitka Kejřová (1963 b.) a Karel Pokorný (1858 b.). Nejvyšší nához 210 bodů zahrála Jitka Kejřová a „Železnou bowlingovou lady“ se stala Jana Orságová s 11 starty.

Finále se díky nižší účasti hrálo pouze na součet 6 her, ke kterým se přičetl hráčský průměr tří nejlepších bloků her kvalifikace jako sedmá hra. Stejný systém platil následně pro kvalifikace Finále A a B. Snad poprvé obhájili tři nejlepší hráči své postavení z kvalifikace. Galapředstavení předvedla Jana Orságová (1379 b.), když zahrála fantasticky hráčský průměr 191,00 bodu a napodobila tak Bobinu Korytářovou z finále 1. ročníku PZK. Svého největšího úspěchu v PZK dosáhla druhým místem Jitka Kejřová (1072,6 b.) a rovněž třetí Karel Pokorný (1057,8 b.) si odvezl svůj premiérový pohár z PZK. V každém turnaji si zaslouží být jmenování hráči TOP šestky, a když se Finále C zúčastnilo sedm hráče, doplníme všechna jména. Čtvrté místo obsadila Kateřina Mičkalová, páté místo bral Patrik Kohout, šestý skončil Jan Pokorný a finálovou sedmičku doplnila Jana Vítková.

Přesně v poledne odstartovalo Finále B. Dlouhodobé kvalifikace se zúčastnil největší počet startujících, celkem 35 hráčů. Kategorie A a B měla v kvalifikačním bloku 6 her a nejlepší hráč kvalifikace Kategorie B se stal Václav Bařina (3552 b. – Přerov). Druhým nejlepším byl Pavel Kovář (3345 b. – Holešov) a z třetího místa postoupil Miloš Petřík (3299 b. – Přerov). Nejlepší ženou kvalifikace byla Marie Hermanová (3242 b. – ValMez) na pátém místě. Nejvyšší nához 241 bodů si připsal Václav Bařina a „Železnými muži“ se stali Michal Cenek a Daniel Handl (oba Holešov) se 14 starty.

Kvalifikaci samotného Finále PZK Kategorie B zvládl s přehledem nejlépe Michal Daniš (1309,3 b.), v relativním klidu také druhý Pavel Kovář (1247,8 b.) a pak přišlo drama. O zbylá čtyři místa se porvalo šest hráčů, a v součtu sedmi her se všichni vměstnali do rozdílu pouhých 18 bodů. Těmi šťastnějšími nakonec byli třetí Bohumil Vančík (1231,1 b.), čtvrtý Michal Soukup (1220,7 b.), pátý Michal Cenek (1220,7 b.) a šestý Ondřej Kanovský (1217,5 b.). Opravdu oči pro pláč, jinak to nemůžeme napsat, zůstaly sedmému Lukáši Vávrovi (1217,4 b.), kterému k postupu chyběla nicotná 1 DESETINA BODU ze sedmi počítaných her, samozřejmě i s kvalifikačním průměrem, který byl složen z 18 her!!! Tohle fakt nevymyslíš. Dalším těsně nepostupujícím byl osmý Václav Bařina (1212,3 b.). Do Superfinále se bohužel poprvé neprobojovala žádná žena a tak titul Nejlepší ženy Kategorie B získala Žaneta Pořízková (1173,6 b.) na devátém místě.

Superfinále nám žádná velká čísla nepadla a tak rozhodla vyrovnanost dvou her (jako třetí hra se počítala hráčský průměr kvalifikace Finále PZK). Ze svého premiérového vítězství se nakonec mohl zaslouženě radovat Pavel Kovář (517 b.), který potvrdil své postavení z dlouhodobé kvalifikace PZK i samotné kvalifikace Finále PZK. Svou pohárovou sbírku zkompletoval Michal Daniš (506,8 b.), když k třetímu místu z roku 2018 a vítězství z roku 2019 přidal letos druhé místo. Jak je vidět, centrum Xbowling ValMez Michalovi svědčí. Svého prvního poháru se zaslouženě dočkal také Michal Soukup (504,8 b.), když po čtvrtém místě v roce 2019 vybojoval třetí místo. Samozřejmě, že ještě doplníme pořadí zbylých tří Superfinalistů. Na čtvrtém místě skončil Ondřej Kanovský (487,3 b.), páté místo bral Bohumil Vančík (483,8 b.) a šesté místo si odvezl Michal Cenek (460 b.).

A můžeme se posunout k vrcholu Finále PZK 2021, k hlavní Kategorii A. Nejdříve krátká rekapitulace dlouhodobé kvalifikace. Do soutěže se zapojilo celkem 21 hráčů a nejlepšími z nich se stali Karel Orság (3852 b. – ValMez) a Ivana Fojtíková (3630 b. – ValMez). Karel Orság si připsal i celkově nejvyšší nához 268 bodů a „Železným mužem“ se stal Vít Hasník (Holešov) s 15 starty, což bylo nejvíc i napříč všemi kategoriemi.

Téměř stejně dramatický, jako v Kategorii B, byl boj o šesté místo kvalifikace, zajišťující účast v Superfinále. Nakonec postoupilo šest největších favoritů, ale neměli to vůbec jednoduché. Z prvního místa postoupil David Klein (1409,1 b.), do osmi bodů se vměstnali druhý Karel Orság (1379 b.), třetí Ivana Fojtíková (1371,7 b.) a čtvrtý Ondřej Trojek (1371,2 b.) a postup si pohlídal také pátý Tomáš Helešic (1352,9 b.). A pak přišel boj čtyř hráčů o poslední postupové místo. Skvělým závěrem jej nakonec pro sebe urval šestý Vít Hasník (1309,1 b.) a se soutěží se museli rozloučit sedmý Jaroslav Mičkal (1302,8 b.), osmý Milan Krčma ml. (1302,4 b.) i devátý Radomír Capil (1293,9 b.).

Superfinále pak rozhodla, stejně jako v Kategorii B, vyrovnanost finálových her. A tu prokázala Ivana Fojtíková (573 b.). Po pátém místě z roku 2020, dvou čtvrtých místech z let 2018 a 2019 se naše šampionka konečně a zcela zaslouženě dočkala nejen umístění na stupních vítězů, ale rovnou titulu. Můžeme tedy vyhlásit: Mistrem Zlínského kraje pro rok 2021 se stává IVANA FOJTÍKOVÁ. Ve své krátké bowlingové kariéře si může připsat první, opravdu velký, úspěch Ondřej Trojek (568,8 b.), když vybojoval v těžké konkurenci krásné druhé místo. I když loňský titul Vít Hasník (541,3 b.) neobhájil, má třetí místo, po těžkém boji o samotnou účast v Superfinále, cenu zlata. O pouhé 3 desetiny zpět skončil na čtvrtém místě David Klein (541 b.) a poprvé z Finále PZK odjel bez „medaile“.  Druhá finálová hra odsoudila Tomáše Helešice (514 b.) k pátém místu a šestý Karel Orság (503,2 b.) jen mohl smutně pokrčit rameny.

Zbývá závěrečná rekapitulace. Podle olympijského hodnocení se nejúspěšnějším centrem stal Xbowling ValMez, 2x 1. místo a 1x 2. místo (celkem 28 bodů), druhý skončil Bowling Club Holešov, 1x 1. místo, 2x 2. místo a 2x 3. místo (celkem 26 bodů) a třetí Bowling Bar Trumf Přerov si odvezl 1x 3. místo (celkem 9 bodů).

Přebor Zlínského kraje 2021 je tedy minulostí. Opět jeden ze skvělých bowlingových turnajů, který jsme mohli v našem Vašem centru Xbowling ValMez uspořádat. Samotné finále má své vítěze i poražené a na řadu přichází ne povinné, ale opravdové poděkování sponzorům a partnerům tohoto turnaje, ZLÍNSKÉMU KRAJI, bowlingovým centrům v Holešově, Přerově a Valašském Meziříčí, obsluze všech bowlingových center a organizátorům této SUPER AKCE.

Nic skvělého by nebylo nebýt Vás, hráčů, kteří se tohoto sportovního klání zúčastnili. Díky moc za skvělou atmosféru, díky moc za krásné bowlingové zápasy, díky za Vaši účast. Těšíme se na Vás v roce 2022 při již 5. ročníku PŘEBORU ZLÍNSKÉHO KRAJE.